Kulturní šoky I


Další kulturní šok, by se dal pojmenovat pracovitost. V Japonsku pracuje každý, a to i na těch nejabsurdnějších pozicích. Když jsem se na Tokijském letišti snažil přejít do jiné odbavovací haly, všiml jsem si dvou slečen, které leštily gumový pás, kterého se lidé přidržují na eskalátoru. Prostě stály nahoře po stranách a přidržovaly na pásu navlhčenou útěrku. Málem jsem zakopl, když jsem kolem nich projížděl.
Dalším příkladem jsou vrátní u nás na kampusu. Jsou to starší páni, kteří už mají nárok na důchod, ale pořád pracují. U každé ze tří bran jsou často ve službě dva až tři, což většinou znamená o dva až tři víc než je potřeba. Náplní jejich práce je v podstatě jenom říci studentům a profesorům při příchodu Dobré ráno a při odchodu Nashledanou. Občas některý z nich drží cedulku s maximální povolenou rychlostí v rámci kampusu (20 km/h), přestože dopravní značka se stejným významem je o deset metrů dál. Úžasné. V hodině Dynamics of Modern Japan jsem se o tomto fenoménu něco málo dozvěděl. Za prvé, nikdo nikoho nenutí pracovat. Nicméně, nepracovat znamená pro Japonce hanbu. Za druhé, japonská vláda podporuje zaměstnanost vyplácením peněz firmám, které nabírají zaměstnance, které nepotřebují. Může se to zdát neekonomické a málo efektivní, ale v důsledku se to vyplácí. Nikdo tady není bez práce natolik dlouho, aby ho už nikdo nechtěl. Nikdo neleniví. Vše funguje jako na drátkách, protože jakmile se něco přihodí, jsou tady vždy alespoň tři lidé, kteří jsou více než ochotní to řešit.
Ochota je další fenomén, který vás na Japonsku zarazí. Zeptáte se někoho v centru Ósaky, kudy na tu a tu stanici metra, a dotyčný vás tam zavede a ještě vám ukáže, jak si koupit lístek. Věty jako "To je v pořádku, jenom mi to ukažte." vůbec nezabírají.

První den pobytu jsem měl cestou do školy ukrutnou žízeň, takže jsem se zastavil u nápojového automatu (které jsou zde doslova na každém rohu) a vybral si něco, co podle obalu vypadalo jako Ice Tea. Popis byl samozřejmě v japonštině, ale poznal jsem si japonský znak pro čaj, všiml jsem si obrázku čajových lístků a kapalina měla tu správnou barvu. Paráda! usmál jsem se pod pomyslnými vousy. Ale samozřejmě chyba: byl to sice ledový čaj, ale neslazený a zelený, takže ani v nejmenším neosvěžil a naopak vysušil hrdlo. Do školy jsem tak došel vyprahlý jako beduín.

Než se ale odhodlám hryznout do kuličky s chobotnicí, chvíli to ještě potrvá.