Ticho po pěšině



Levný přehrávač jsem našel hned v centru Hirakaty za ¥5.000 (asi 1.200 Kč). Bude se hodit. Spousta lidí tady má spoustu zajímavých filmů na DVD a navíc jsou v okolí levné videopůjčovny.

Sanju sangen do je slavný především díky tisíci sochám božstva Kannon (11 hlav a 1.000 rukou), které stojí v řadě v hlavním chrámu. Kolem je japonská zahrada s jezírky plnými ryb a pečlivě upravenou květenou. No prostě klasický turistický zážitek - přesně ten mi zatím chyběl do sbírky. Jinými slovy: na nějakou dobu mám teď od podobných záležitostí pokoj a můžu se soustředit na moderní Japonsko.
Mnohem zajímavější zážitek byla návštěva holiče. Někdy ve středu jsem si uvědomil, že moje vlasy jsou třikrát delší než normálně a že na mé hlavě tvoří kreaci ne nepodobnou květáku. Přemýšlel jsem o tom, že bych se nechal ostříhat někým ze studentů, ale když jsem viděl, co provedli kamarádovi Mikeovi, zvolil jsem plán B.
V okolí kolejí je několik holičství, které jsou podle vlastních cedulí připraveny na mezinárodní studenty, ale mě připadalo jako lepší nápad navštívit obyčejné holičství, kam chodí normální Japonci, a ještě ušetřit nějaké ty peníze.
Nakonec jsem zvolil jedno blízko kampusu, kde ostříhání stálo "pouze" ¥1.900 a člověk se nemusel objednávat ani nic podobného. Holič, který mě dostal, byl naprosto úžasný. Pořád se křenil (protože jsem většinou nevěděl, co příjde, a vypadal tak jako totální zelenáč) a s nůžkami a břitvou to uměl tak dobře, že jsem si ho neustále představoval jako bývalého samuraje, co sekl s řemeslem a našel si mírumilovnou práci.
S výsledkem jsem byl maximálně spokojen. Jak jinak.
V pátek přišel do hodiny Dynamics of Modern Japan pan Matsuda a měl přednášku na téma Japonští bezdomovci. Dr Scott, který kurz vyučuje, nám ji překládal do angličtiny, a sám byl občas viditelně překvapený, co slyší.
Téma to bylo rozhodně zajímavé. Málokdo by čekal zrovna v Japonsku takové problémy: většina lidí má tendenci představovat si Japonsko jako vzkvétající ekonomiku plnou chytrých hlav a nadšených zaměstnanců, kteří ve volném čase skládají origami. Pokud si zajedete na týden do Japonska jako turisti a navštívíte akorát pár obchodních domů a nějaké ty chrámy, těžko se této představy zbavíte.
Žiji tady teprve měsíc, ale už jsem pár bezdomovců viděl. A jejich situace mi připadá ještě horší, než ta, ve které žijí čeští bezdomovci. Zvlášť když si člověk uvědomí, jak draho tady je, že v Japonsku neexistuje bezplatná zdravotní péče a že většina ze zdejších bezdomovců nemá nárok na žádný důchod ani žádnou podporu. Jen v Ósace zemře na ulici asi osm set lidí ročně.
O opíjení se v japonské hospodě někdy jindy. A pokud jste neviděli film Sedm samurajů od Akira Kurosawy, jděte do toho. Jeden z mála filmů, který kombinuje filozofii s akcí tak, že ani po třech a půl hodinách stopáže vás film nebude nudit.